Mistrzostwa Polski w Snowboardzie zakończone

Mistrzostwa Polski w Snowboardzie

W pierwszym tygodniu lutego zakończyły się Mistrzostwa Polski oraz Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Snowboardzie zorganizowane w Krynicy Zdroju.

Pogoda w Krynicy dopisała. Zawodnikom oraz kibicom podczas widowiskowych konkurencji snowboardowych towarzyszyło piękne słońce.

Pierwsi swoje zmagania rozpoczęli młodsi snowboardziści rywalizujący w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Około 120 zawodników walczyło o najlepsze miejsca w konkurencji PGS, SBX oraz HP. W konkurencji alpejskiej najlepsi okazali się:

W kategorii Junior Młodszy: Angelika Ciesielska (UKS Boardshop Warszawa) oraz Aleksandros Liolios (UKS Boardshop Warszawa), w kategorii Junior: Aleksandra Król (F2 Dawidek Team.pl) oraz Maciej Hańczewski (AZS/SMS Zakopane).

Wśród „crossowców” najlepsi okazali się: W kategorii Junior Młodszy: Katarzyna Rusin (Ski Test Kraków) oraz Nikodem Frnaczak (Ski Test Kraków), w kategorii Junior: Zuzanna Smykała (AZS AWF Katowice) oraz Jan Urbański (1080 Bielsko- Biała).

W zmaganiach freestylowych najlepsi okazali się zawodnicy krakowskiego Klubu Ski Test: w kategorii Junior Młodszy: Katarzyna Rusin (Ski Test Kraków) oraz Nikodem Franczak (Ski Test Kraków), w kategorii Junior: Magdalena Hadt (Ski Test Kraków) oraz Piotr Gryzło (KKS Krynica).

W klasyfikacji generalnej województw bezkonkurencyjne okazało się województwo Małopolskie uzyskując 662 punkty (drugie miejsce- Śląskie- 241, trzecie- Mazowieckie- 64, czwarte- Podkarpackie- 10). Natomiast najlepszym klubem okazał się klub z Krakowa- Ski Test Kraków (260 pkt.), tuż za nim uplasowały się dwa klubu z Zakopanego: F2 Dawidek team.pl (205 pkt.) oraz AZS Zakopane (110 pkt.)

Tuż po zakończeniu Olimpiady snowboardziści rozpoczęli swoje zmagania w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Polski. Do Krynicy przyjechały również ekipy zagraniczne z Czech, Słowenii, Rumunii, Austrii, Ukrainy, Estonii, Słowacji oraz Węgier. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) jako Delegata Technicznego wydelegowała wymagającego specjalistę z Rumunii- Dimitrie Stefanescu.

Jako pierwsi swoje zmagania rozpoczęli alpejczycy. Ta niezwykła konkurencja rozegrana została na Jaworzynie Krynickiej przy wspaniałej pogodzie. Do rywalizacji w konkurencji PGS stanęło 28 Pań. Najlepszą okazała się Małgorzata Kukucz- Legień zdobywając 150 FIS- punktów. Tuż za nią znalazła się Aleksandra Król (120 pkt) oraz Barbara Stachoń (90 pkt.). Spośród 31 Panów najlepsi okazali się: Jędrzej Derda (70 pkt.) oraz dwaj Ukraińcy Oleksandr Gashparovych (56 pkt) i Volodymyr Stipakhno (42 pkt.). Nazajutrz została rozegrana druga konkurencja alpejska- PSL. Tego dnia najlepsi okazali się: Karolina Sztokfisz (140 pkt), Aleksandra Król (112 pkt) oraz Blanka Isielonis (84 pkt). Wśród Panów na podium stanęli: Łukasz Hoły (70 pkt), Aleksander Kosacki (56 pkt) oraz Volodymyr Stipakhno (42 pkt).

Ostatnią konkurencją rozegraną w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Polski był SBX. Do rywalizacji stanęło 16 zawodniczek i 37 zawodników. Tym razem wszystkie miejsca na podium należały do Polaków. Wśród Pań zwyciężyła Julia Pisaecka zdobywając 50 pkt, tuż za nią znalazły się: Natalia Ficek (40 pkt.) oraz Zuzanna Smykała (30 pkt.). Najlepszym z Panów okazał się Rafał Skarbek- Malczewski (100 pkt). Dalsze miejsca zajęli: Marcin Bocian (80 pkt) oraz Jan Poniński (60 pkt).

Zawody zostały bardzo dobre ocenione przez Delegata Technicznego FIS. W swoim raporcie zaproponował on organizację kolejnych zawodów w Polsce tym razem o randze Pucharu Europy.

Niestety organizatorom nie udało się przeprowadzić konkurencji freestylowych. Jednak nic straconego, zwody te odbędą się jednak w późniejszym terminie o czym będziemy Państwa informować.

Wszystkie wyniki zarówno z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jak i Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Snowboardzie dostępne są: