Mistrzostwa Polski Big Air

Mistrzostwa Polski w SnowboardzieJuż w ten weekend a dokładniej w sobotę na stoku Polczakówka odbędą się Mistrzostwa Polski Seniorów w konkurencji Big Air.

Zawody rozegrane zostaną zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) dotyczącymi konkurencji Big Air. Natomiast kierownictwo sportowe nad zawodami sprawuje Polski Związek Snowboardu.
Big Air (BA) to skoki na specjalnie do tego celu przygotowanej skoczni. Skoki BA różnią się od skoków narciarskich – mniej liczy się w nich długość skoku, za to bardziej jego wysokość oraz styl wykonywanych ewolucji. Zawody mogą odbywać się zarówno na śniegu naturalnym, jak i na sztucznym. Najważniejszym elementem zawodów big air jest oczywiście skocznia, która musi spełniać określone wymogi techniczne. Podczas wykonywania skoków snowboardowych istotne są kierunki rotacji, ilość obrotów, jak również ustawienie do kierunku jazdy tzn. czy jest to naturalne ustawienie nogi „przedniej” czy też switch stance (jazda na tylną nogę) oraz miejsce, w którym chwytana jest deska (tzw. grab). Na zwycięstwo w tej konkurencji może liczyć ten, kto poleci najwyżej, najefektowniej, a na koniec jeszcze prawidłowo wyląduje. Wielu zawodników uważa jednak, że najlepszym miernikiem „jakości” wykonania ewolucji w BA nie są oceny sędziowskie, lecz brawa spontanicznie reagującej publiczności.

Podczas Mistrzostw wyodrębnione zostaną rankingi w następujących kategoriach (osobno dla kobiet i mężczyzn):
1. Mistrzostwa Polski Seniorów w Big Air,
2. Mistrzostwa Polski Juniorów w Big Air
3. Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Big Air
3. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Big Air
4. Mistrzostwa Polski Amatorów w Big Air

Warunkiem sklasyfikowania w rankingach 1. – 3. jest posiadanie ważnej (aktualnej) licencji PZSnow (opłata licencyjna za sezon 2009/2010, złożony wniosek licencyjny oraz ważne badania sportowo-lekarskie).
Warunkiem startu w zawodach rangi 4. i 5. jest złożenie w biurze zawodów oświadczenia (druk do pobrania w biurze zawodów w dniu startu). Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w zawodach dla amatorów tylko za zgodą rodziców/opiekunów prawnych. Zgodę taką należy dostarczyć do biura zawodów w dniu startu. Wszyscy zawodnicy zobowiązani są do startu w kaskach.

Program zawodów:
09:00 – 09:45 wydawanie numerów startowych
09:50 – spotkanie z zawodnikami na starcie
10:00 – 11:30 – treningi
12:00 – 13:30 – eliminacje
14:00 – 15:00 – finały
15:30 – ogłoszenie wyników, dekoracja

Do Rabki- Zdroju zapraszamy zarówno fanów tej widowiskowej konkurencji jak również zawodników, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności i zmierzyć się z najlepszymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *