Czas na freestyle

Czas na freestyleSnowboard to nie tylko dyscypliny alpejskie, ale także dyscypliny freestyle’owe. W obrębie freestyle’u wyszczególnia się następujące konkurencje: BA, SS, HP.

Podczas Snowboard Festival 2010 zawodnicy freestyle’owi będą się zmagać w konkurencjach Big Air (BA) oraz Half Pipe (HP). Ośrodek Narciarski „Słotwiny” Ryszard Tabaszewski oraz Snowpark KKS Krynica szykują już skocznie.
Half Pipe (HP) to zarówno nazwa dyscypliny snowboardowej oraz obiektu, na którym te zawody są rozgrywane. Startujący w konkurencji zawodnicy zjeżdżają w śnieżnej rynnie wykonując akrobatyczne ewolucje. W HP mamy dwie rundy kwalifikacyjne. W pierwszej startują wszyscy dopuszczeni do zawodów. Do finałów przechodzi bezpośrednio 5 najlepiej ocenionych mężczyzn i 3 najlepiej ocenione kobiety. W rundzie finałowej znajduje się natomiast 10 mężczyzn oraz 6 kobiet. Każdy z zawodników dysponuje dwoma przejazdami, podczas których prezentuje swoje umiejętności. Przy ustaleniu ostatecznego rankingu bierze się pod uwagę tylko jeden (najlepszy) przejazd zawodnika.
Podstawową wykładnią oceny ewolucji jest zasada „różnorodności” oraz „trudności”. Pierwszą zasadę tłumaczy się tak, że zawodnik pokazujący wiele różnych ewolucji osiągnął mistrzowskie opanowanie tego sportu w całości, a nie jedynie w jakimś wąskim fragmencie określonej kategorii ewolucji. Różnorodność zostanie oceniona wyżej niż wąska specjalizacja. Zasada trudności mówi o tym, że zawodnik musi umieć wykonywać tricki trudne w sposób stylowy. Na zmagania w „śnieżnej rynnie” zapraszamy 3 lutego (Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży) oraz 4 lutego (Puchar Karpat).
Big Air (BA) to skoki na specjalnie do tego celu przygotowanej skoczni. Skoki BA różnią się od skoków narciarskich – mniej liczy się w nich długość skoku, za to bardziej jego wysokość oraz styl wykonywanych ewolucji. Zawody mogą odbywać się zarówno na śniegu naturalnym, jak i na sztucznym. Najważniejszym elementem zawodów big air jest oczywiście skocznia, która musi spełniać określone wymogi techniczne. System rozgrywania zawodów jest podobny do Half Pipe. Podczas wykonywania skoków snowboardowych istotne są kierunki rotacji, ilość obrotów, jak również ustawienie do kierunku jazdy tzn. czy jest to naturalne ustawienie nogi „przedniej” czy też switch stance (jazda na tylną nogę) oraz miejsce, w którym chwytana jest deska (tzw. grab). Na zwycięstwo w tej konkurencji może liczyć ten, kto poleci najwyżej, najefektowniej, a na koniec jeszcze prawidłowo wyląduje. Wielu zawodników uważa jednak, że najlepszym miernikiem „jakości” wykonania ewolucji w BA nie są oceny sędziowskie, lecz brawa spontanicznie reagującej publiczności. Podczas Snowboard Festival 2010 w Krynicy Zdroju publiczność też będzie miała szansę nagrodzić brawami najlepsze skoki. Już 5 lutego będzie można kibicować zawodnikom startującym w konkurencji Big Air .