Zasady obliczania rankingu UEFA

Aby łatwiej było śledzić klubowy oraz krajowy ranking UEFA, warto poznać zasady obliczania punktów do rankingu.
Współczynnik klubowy to suma 20% współczynnika ligowego (czyli wartości z krajowego rankingu UEFA) federacji danej drużyny i liczby punktów rankingowych zdobytych przez dany klub w ostatnich 5 sezonach rozgrywek międzynarodowych UEFA. Co ważne – punkty zdobyte w meczach faz kwalifikacyjnych nie są do niego wliczane . Za zwycięstwo w fazie zasadniczej każda drużyna otrzymuje 2 punkty, za remis – 1 punkt.
Według zasad obowiązujących od sezonu 2009/2010 współczynniki klubowe są obliczane odrębnymi metodami dla Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA:

runda/rozgrywki Liga Mistrzów Liga Europy
faza kwalifikacyjna
 • 0,5 punktu jest przyznawane każdej drużynie, która odpadła w pierwszej rundzie kwalifikacji,
 • 1 punkt jest przyznawany każdej drużynie, która odpadła w drugiej rundzie kwalifikacji,
 • drużynie, która odpadła w trzeciej rundzie kwalifikacji lub rundzie play-off punkty nie są przyznawane dodatkowe punkty; drużyny te przechodzą do Ligi Europy i dalej obowiązują dla nich reguły tych rozgrywek
 • 0,25 punktu jest przyznawane każdej drużynie, która odpadła w pierwszej rundzie kwalifikacji,
 • 0,5 punktu jest przyznawane każdej drużynie, która odpadła w drugiej rundzie kwalifikacji,
 • 1 punkt jest przyznawany każdej drużynie, która odpadła w trzeciej rundzie kwalifikacji,
 • 1,5 punkt jest przyznawane każdej drużynie, która odpadła w rundzie play-off kwalifikacji
faza grupowa
 • 4 punkty są przyznawane każdej drużynie, która do niej się zakwalifikowała
 • 2 punkty są przyznawane automatycznie każdej drużynie, która w tej fazie uzyskała mniejszą liczbę punktów (tzw. gwarantowane minimum)
faza pucharowa
 • 4 punkty są przyznawane każdej drużynie, która do niej się zakwalifikowała,
 • 1 punkt jest przyznawany każdej drużynie, która zakwalifikowała się do 1/8 finału, ćwierćfinału, półfinału lub finału.
 • 1 punkt jest przyznawany każdej drużynie, która zakwalifikowała się do ćwierćfinału, półfinału lub finału

Współczynnik krajowy obliczany jest na podstawie wyników uzyskanych przez zespoły reprezentujące poszczególne kraje w Lidze Mistrzów i Lidze Europy UEFA (Pucharze UEFA) w ciągu poprzednich 5 sezonów.
Obowiązuje przy tym następująca punktacja:

1) faza kwalifikacyjna Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA

 • 1 punkt za zwycięstwo,
 • 0,5 punktu za remis,
 • 0 punktów za przegraną.

2) faza grupowa i pucharowa Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA

 • 2 punkty za zwycięstwo,
 • 1 punkt za remis,
 • 0 punktów za przegraną;

W przypadku dogrywki, jako rezultat obowiązujący do obliczania rankingu krajowego brany jest wynik po dogrywce. Wynik rzutów karnych nie jest brany pod uwagę.
Liczba punktów zdobyta w każdym sezonie jest dzielona przez liczbę zespołów w nim reprezentujących daną federację w rozgrywkach UEFA. Wynik jest zaokrąglany w dół do części tysięcznych. Ostateczny współczynnik otrzymywany jest poprzez zsumowanie wyników z 5 sezonów, które obejmuje dany ranking. Ponadto, od sezonu 2009/2010, przydzielane są punkty bonusowe, dodawane do liczby punktów uzyskanych w danym sezonie:

 • 4 punkty za awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA,
 • 5 punktów za awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów UEFA ( 4pkt za awans + 1pkt za awans do 1/8 finału)
 • 1 punkt za awans do ćwierćfinału, półfinału oraz finału Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA

Od miejsca danego kraju w rankingu UEFA uzależniona jest liczba drużyn, którą dany kraj może wystawić w pucharach oraz runda, od której dana drużyna zaczyna grę.

Pozycja Liga Mistrzów Liga Europy Razem
1-3 4 3 7
4-6 3 3 6
7-9 2 4 6
10-15 2 3 5
16- * 1 3 4
Liechtenstein 0 1 1
Malta, San Marino 1 2 3

W zależności od zajmowanego miejsca danego kraju ustalany jest poziom, od którego przystąpią do rozgrywek mistrz, wicemistrz, zdobywca pucharu krajowego oraz kolejne drużyny. Wpływ na to ma również rozstawienie obrońcy tytułu w fazie grupowej.
Szczegółowy podział miejsc dla opisany jest w postach:
Podział miejsc w Lidze Mistrzów UEFA 2014/2015
Podział miejsc w Lidze Europy UEFA 2012/13
Wynika z niego, że aby mistrz Polski zaczynał grę od 3 rundy eliminacyjnej LM, musielibyśmy zajmować miejsca 14-16, natomiast od miejsca 13 wzwyż mielibyśmy zapewnioną grę w fazie grupowej Ligi Mistrzów (przy czym wicemistrz zaczynałby grę od 3 rundy kwalifikacyjnej).
Z kolei w eliminacjach do Ligi Europy miejsca 17-19 oznaczają, że od drugiej rundy zaczynają grę wicemistrz i zdobywca 3 miejsca, zdobywca pucharu zaczyna od rundy 3. Im wyższe miejsce w rankingu, tym później drużyny zaczynają grę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

62 komentarzy do Zasady obliczania rankingu UEFA

 1. adam napisał(a):

  Co strona to inna punktacja,uefa inna,o0 minut inna i tutaj też jest inaczej. Chodzi mi o ranking klubowy,gdzie np legia na każdej z tych stron ma inne miejsce.

 2. sprite napisał(a):

  W obecnej chwili na stronie UEFA http://www.uefa.com/memberassociations/uefarankings/club/ jest taka punktacja:
  70 Legia Warszawa POL 1.500 2.000 10.000 3.000 0.000 16.500
  Moim zdaniem i 90minut.pl powinno być:
  85 Legia Warszawa [Polska] 2,000 2,625 10,950 4,100 0,200 19,875
  Jest pewna redukcja pkt za poprzednie sezony na str uefa.
  Czy na stronie uefy jest błąd czy była jakaś reforma ,o której nie wiem?
  Dlaczego uefa zamieniła punkty np: za zeszły sezon z 4.100 na 3.000 ??

  • sprite napisał(a):

   Właśnie zobaczyłem,że na stronie uefy poprawili błąd, który wytknąłem. Nie wiem, może dzięki temu ,że zobaczyli mój post… 🙂 🙂

 3. zizi napisał(a):

  jakie są zasady punktacji dla drużyn grających w 1/16(LE) i 1/8 (LE i LM) czy 2pkt za zwycięstwo i 1pkt za remis? Za awans lub odpadnięcie w tych rundach są dodawane jakieś punkty?

 4. galluk napisał(a):

  mam takie pytanie.
  Polska za Zwycięstwo Legi dostaje 0,5 pkt. a Legia jako klub 2 pkt. Do tych 2 dla klubu doliczamy jeszcze 0,1pkt z rankingu krajowego czy to jest już w tym?

 5. kibic mimo wszystko napisał(a):

  W moim odczuciu te tzw. minimum gwarantowane jest nie fair w stosunku do uczestników Ligi Europy. Dla przykładu : w poprzednim sezonie Ligi Mistrzów Celtic wygrał jeden mecz fazy grupowej, podobnie jak Legia w fazie grupowej Ligi Europy i dostał za to dodatkowe 2pkt, przy czym Legia nie otrzymała nic. Celtic poza tym dostał 4pkt za awans do fazy grupowej i 0,650 pkt z racji współczynniku krajowego co dało im łącznie 6,650 za poprzedni sezon. natomiast Legia za zwycięstwo nie otrzymała nic i ich wspólczynnik za poprzedni sezon wyniósł 2,625 (2pkt za awans i 0,625pkt z racji współczynniku). No i jaka to sprawiedliwość że klub który przegrałby wszystkie mecze w grupie Ligi Europy otrzymałby tyle samo pkt co klub który to jedno spotkanie jednak wygrał ??? Nie ogarniam tego – to ma być to „udogodnienie” ?

 6. Adam napisał(a):

  Napisze krótko,ta strona jest zajebista

 7. […] znajduje się w poście Krajowy ranking UEFA 2014. Zapraszam również do zapoznania się z postem Zasady obliczania rankingu UEFA oraz komentarzami pod […]

 8. […] Klubowy ranking UEFA uwzględniający wyniki rozgrywek w sezonie 2014/2015: (ostatnia aktualizacja : 2 lipca 2014, 10:12). Klubowy ranking UEFA obowiązujący na bieżący sezon 2014/2015 znajduje się w poście Klubowy ranking UEFA 2014. Zapraszam również do zapoznania się z postem Zasady obliczania rankingu UEFA. […]

 9. […] Zasady obliczania rankingu UEFA […]

 10. […] Klubowy ranking UEFA uwzględniający wyniki rozgrywek w sezonie 2013/2014: (ostatnia aktualizacja : 2 kwietnia 2014, 00:07). Klubowy ranking UEFA obowiązujący na bieżący sezon 2013/2014 znajduje się w poście Klubowy ranking UEFA 2013. Zapraszam również do zapoznania się z postem Zasady obliczania rankingu UEFA. […]

 11. […] znajduje się w poście Krajowy ranking UEFA 2013. Zapraszam również do zapoznania się z postem Zasady obliczania rankingu UEFA oraz komentarzami pod […]

 12. Night Tiger napisał(a):

  Czy jesli Barcelona dostaje co sezon 20% wspolczynnika ligowego to znaczy ze praktycznie na starcie za pięć sezonowma juz 5*2%= 79.427pkt? To dlaczego Levante z ligi hiszpanskiej ma tylko 28kt? Czy te punkty nie sa dodawane co sezon?

 13. Night Tiger napisał(a):

  Sądząc po wcześniejdzych komentarzach za wygranie lub zremisowanie meczu w kwalfikacjach nie są naliczne?

 14. […] Zasady obliczania rankingu UEFA […]

 15. s napisał(a):

  Zastanawiam się dlaczego Legia w tym sezonie zdobyła 2.5 pkt. do rankingu klubowego. Rozumiem to 0,5 (20% krajowego), ale skąd reszta? Chyba nie z ‚gwarantowanego minimum’ z grupy LE? Pzdr:)

  • admin napisał(a):

   Tak, 2 pkt gwarantowanego minimum są już doliczone, w przypadku awansu do LM zostaną zamienione na 4 pkt bonusu

 16. asd napisał(a):

  Jeżeli Legia awansuje do LM i nie wygra żadnego meczu to ile punktów zdobędzie do krajowego rankingu?

  • admin napisał(a):

   Wówczas dostanie 4 pkt bonusu za sam awans do fazy grupowej, podzielony na 4 drużyny da nam 1 pkt (jako Polsce) do rankingu krajowego.

 17. Grzechu napisał(a):

  Czy Legia Warszawa dostała w sezonie 2011/12 jakieś kary (ujemny punkt)?
  Grała w grupie LE (+2pkty), wygrała w grupie 3 mecze (3*2=6pkt), do tego 20% współczynnika krajowego (6,625*0,2=1,325pkt), razem 9,325. Dostali 8,325.
  Notabene, w tym sezonie Wisła Kraków miała identyczny bilans i dostali zasłużone 9,325. Coś przegapiłem?

  • admin napisał(a):

   Legia wygrała 3 mecze w grupie (3x2pkt=6pkt), jeden mecz zremisowała (1pkt) + 20% współczynnika krajowego (6,625*0,2=1,325pkt), razem 8.325.
   Punkty, o których piszesz jako „Grała w grupie LE (+2pkty)” to tzw. minimum gwarantowane, co oznacza, że gdyby zdobyła mniej niż 2pkt, wówczas zapisane by jej były właśnie 2 pkt.

 18. czarny napisał(a):

  mam pytanie o piasta,czy do rankingu krajowego liczy sie wynik po 90min czy po dogrywce ?

 19. robson177 napisał(a):

  Co jest jeżeli zespół np. wygrywa rewanż następuję dogrywka i póżniej jest remis , do rankingu krajowego liczony jest remis czy zwycięstwo?Kiedyś był brany wynik po 90 min teraz chyba jest inaczej?

 20. Woo-Cash napisał(a):

  Pisze się „wicemistrz”. W polskim języku nie ma litery „v”. Ale bardzo dobry artykuł. Mógłbyś jeszcze wspomnieć o tym, że podział miejsc trochę się zmienia zależnie od tego, kto wygra Ligę Mistrzów.

 21. […] Zasady obliczania rankingu UEFA […]

 22. admin napisał(a):

  @Andrzey: Ranking za sezon 2011/2012, który widzimy pod linkiem Krajowy ranking UEFA obowiązuje już od przyszłego sezonu 2012/2013, czyli na jego podstawie dokonywane są m.in. rozstawienia. Natomiast na jego podstawie będzie wyznaczany podział miejsc w pucharach w sezonie 2013/2014.

 23. Andrzey napisał(a):

  stronka jest wyśmienita i expresowo aktualizowana ale brakuje mi jednej zakładki a mianowicie rankingu który będzie obowiązywał w nastepnym sezonie czyli 2012/2013.
  Fajnie,że widzimy ranking który będzie obowiązywal w sezonie 2013/2014 ale to będzie później a na dziś dzień najwazniejszy bedzie ranking który bedzie obowiązywał w losowaniu sezonu 2012/2013.
  Jesli coś przeoczyłem to sorki ale tego mi brakuje.
  Wielki ukłon dla prowadzącego:)

 24. podlesny21 napisał(a):

  doskonała stronka. jestem pod wrażeniem. :-))

 25. googelek00 napisał(a):

  Mam pytanie dotyczące ustalania rankingu, bo czegoś nie rozumiem. Z tego co tutaj piszecie (właściwie Admin) cyt:”Ranking za 2011 brany jest pod uwagę przy ustalaniu podziału miejsc na sezon 2012/2013, do obecnego podziału brany był ranking krajowy za 2010″. Czyli zakładając, że jesli Wisła i Legia hipotetycznie wygrałyby wszystkie mecze w LE (obie dochodząc aż do finału) i dałoby nam to miejsce w krajowym rankingu UEFA na przykład 15 (co dawałoby nam 2 zespoły w el. LM itd.) to Polska otrzymałaby te miejsca dopiero w sezonie 2013/2014 ?? Czyli tak jakby nie za rok tylko za dwa?? Z góry dziękuje za odpowiedź 😀

  • admin napisał(a):

   Dokładnie tak jak piszesz – na podstawie rankingu za sezon 2011/12 ustalany jest podział miejsc na sezon 2013/2014.

 26. Andrzejjg napisał(a):

  Wg strony UEFA za awans do fazy pucharowej LM są 4 punkty bonusowe a nie 5.

  • admin napisał(a):

   Owszem, ale tam jest napisane również o 1 pkt za awans do 1/8 finału, który ja już uwzględniłem w bonusie za awans do fazy pucharowej, więc wychodzi na to samo,

 27. pg napisał(a):

  Ok, też na to wpadłem w międzyczasie 😉 – dzięki za ogólne rozjaśnienie sytuacji – zawsze mnie to interesowało

 28. pg napisał(a):

  To czemu Kopenhaga gra eliminacje skoro Dania jest 12 w rankingu wg http://blog.kalendarz-kibica.pl/2010/07/ranking-uefa-2011/ czyli na ten sezon

 29. admin napisał(a):

  Ponieważ Barcelona zapewniła sobie miejsce jako obrońca tytułu, wolne jedno miejsce w LM dostała federacja, która była najwyżej rozstawiona sposród federacji, które nie miały zapewnionego miejsca dla mistrza w fazie grupowej LM. Czyli to miejsce dostała Szwajcaria (FC Basel). Z Rangersami była podobna sytuacja – obrońcą tytułu był Inter i on właśnie zwolnił 1 miejsce dla Szkocji.

 30. Jasman napisał(a):

  To wkoncu jak jest?;p bo jest napisane, zeby miec zapewnione miejsce w LM trzeba miec w krajowym minimum 12 msc. A dlaczego w tym sezonie takie szwajcarskie FC Basel ma zapewnione miejsce w LM chociaz po sezonie 09/10 liga szwajcarska byla na 13 msc?;> tak samo sie sprawa ma ze wczesniejsza edycja LM gdzie Rangersi mieli zapewnione miejsce z 13 msc. po sezonie 08/09

 31. Raf napisał(a):

  Czy te 4 pkt np. za awans Wisły do LM, to w rankingu UEFA są dzielone przez ilość zespołów uczestniczących w rozgrywkach europejskich w tym przypadku dzielone przez 4 czyli w sumie do rankingu dopisujemy 1.000 czy 4.000 ??

 32. wRzeszczu napisał(a):

  Czy w polu ‚4 pkt za awans do LM’ te punkty obowiązują tylko za wygranie dwumeczu i awansowanie, czy dostają je też drużyny, które w fazie grupowej lądują z automatu? Orientujesz się może?

  • admin napisał(a):

   Wszystkie drużyny, które znajdą się w fazie grupowej LM dostają 4pkt, niezależnie od tego, czy przebiły się przez eliminacje, czy dostały miejsce w fazie grupowej z automatu

 33. admin napisał(a):

  Raf: za awans do fazy grupowej Ligi Europejskiej bonusowe punkty dostaje tylko klub (minimum gwarantowane), natomiast federacja nie dostaje nic do rankingu krajowego. Zdobywcę krajowego pucharu zastępuje drugi finalista, jeżeli zdobywca pucharu wygrał ligę, jeżeli zdobywca pucharu zajął miejsce w tabeli gwarantujące udział w LE, to jego miejsce w LE za pozycję w lidze przejmuje kolejna drużyna z Ligi (tak było w obecnym sezonie, gdy Legia zdobyła Puchar Polski i zaczyna grę od III rundy LE jako zdobywca pucharu, a 4 w tabeli Jagiellonia jako drużyna następna w tabeli przejęła miejsce Legii)

 34. Raf napisał(a):

  Która drużyna zastępuję zdobywcę krajowego pucharu, załóżmy że mistrz Polski zdobywa Puchar Polski ale wiadomo że zagra w LM ?

 35. Raf napisał(a):

  Czy dany kraj dostaje bonusowe punkty za awans do fazy grupowej Ligi Europejskiej ? czy tylko za awans do LM ?

 36. admin napisał(a):

  Gwarantowane minimum oznacza, że bez względu na osiągnięte wyniki, drużyna otrzyma co najmniej 2 punkty, a jeśli zdobędzie więcej, wówczas dostanie więcej. Jeśli np. zremisuje jeden mecz, a resztę przegra, należałby się jej tylko 1 punkt, ale dzięki gwarantowanemu minimum dostanie 2 punkty za fazę grupową.

 37. Jakub napisał(a):

  o co chodzi z tym „tzw. gwarantowanym minimum” chodzi o to ze jak druzyna w fazie grupowej LE zdobędzie jakieś punkty za zwycięstwo lub remisy to tych dwóch punktów nie dostanie a jak wszystko przegra to dostanie dwa punkty ?

 38. wojwodin napisał(a):

  a nie dobra bo to klubowy ranking. Już wiem;)

 39. wojwodin napisał(a):

  Jeżeli dostaje się punkty za odpadnięcie w 1 rundzie kwalifikacji LE to kiedy zostaną dopisane te 0,25 pkt Jagiellonii?

 40. admin napisał(a):

  Faktycznie, mój błąd:( Rozpoczęcie kwalifikacji od III rundy dotyczy zespołów z federacji z miejsc 14-16. Miejsce 15 wzwyż daje możliwość wystawienia vicemistrza do boju LM. Dzięki za zwrócenie uwagi na błąd.

 41. Raf napisał(a):

  Witam
  „Wynika z niego, że aby polska mistrz zaczynał grę od 3 rundy eliminacyjnej LM, musielibyśmy zajmować miejsca 13-15”

  Z rankingu wynika, że od 16 miejsca, gdzie jest błąd ?
  pozdrawiam

 42. […] Zasady obliczania rankingu UEFA […]

 43. […] Krajowy ranking UEFA 2012 maj 28 Piłka nożna Krajowy ranking UEFA na sezon 2012/2013 uwzględniający wyniki rozgrywek w obecnym sezonie: (ostatnia aktualizacja : 28 maja 2011, 23:00). Zapraszam również do zapoznania się z postem Zasady obliczania rankingu UEFA […]

 44. […] Klubowy ranking UEFA 2012 maj 28 Piłka nożna Klubowy ranking UEFA na sezon 2012/2013 uwzględniający wyniki rozgrywek w obecnym sezonie: (ostatnia aktualizacja : 28 maja 2011, 23:00). Zapraszam również do zapoznania się z postem Zasady obliczania rankingu UEFA […]

 45. Zabier napisał(a):

  Dobra strona. Przydałby się jeszcze ranking klubowy tak do kompletu. Pozdrawiam

  • admin napisał(a):

   Dzięki, planuję dodać już niedługo ranking klubowy, no i już za parę tygodni czas zacząć zbieranie punktów do rankingu na 2012 rok. Pozdrowienia

 46. Apri66 napisał(a):

  Podziwiam pasję i zaangażowanie. Wiele się dowiedziałem. No i rozreklamowałem blog kibica na facebooku.

 47. […] Ranking UEFA 2011 lip 15 Piłka nożna, Tabele Ranking UEFA na sezon 2011/2012 uwzględniający wyniki rozgrywek w obecnym sezonie: (ostatnia aktualizacja : 15 lipca 2010, 23:21). Zapraszam również do zapoznania się z postem Zasady obliczania rankkingu UEFA […]